Festivali tutvustus

VILJANDI XXIX VANAMUUSIKAFESTIVAL
Kunstiline juht: Neeme Punder

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

9. – 13. juulini toimuva Viljandi XXIX Vanamuusika Festivali programm on koos, piletid ja passid jõudnud eelmüüki. Eesti vanima vanamuusikapeo raames toimub sel aastal üheksa kontserti, esitatav muusikavalik algab XII sajandist ja ulatub järjega eelmisesse ehk siis XX –sse. „Meie vanamuusika tunnetus on väga lai“ ,lausus aastaid tagasi festivali kunstiline juht Neeme Punder ja seda eelkõige esitamisele tuleva muusika vaimsust silmas pidades.
Festival algab Jaani kirikus kolmapäeval, 9. juunil ansambli Tubae Revaliensis kontserdiga „Kuldne keskaeg“ . Koos Neeme Punderiga musitseerivad „Hortus Musicusest“ tuntud Olev Ainomäe, Tõnis Kuurme, Riho Ridbeck ja Valter Jürgenson. Samal õhtul toimub ka esimene öökontsert: Janne Sevtšenko, Villu Veski ja Tiit Kalluste esitavad meeleoluka muusikakava Ladina-Ameerikast Eestini.
Sel aastal ei toimu traditsioonilist noorte vanamuusika projekti, ent noorted vanamuusikud on esinemas ikka: Rakvere muusikakooli õpetajatest ja õpilastest koosnev ansambel Fiori Piret Villemi juhtimisel ja ajaloolise tantsu ansamblid Fioretto ja Saltatriculi esitavad Muusikakooli orkestrimajas ja hoovis tantsuetenduse „Rõõmude aias“. Selle kontserdi piletid on saadaval ainult enne algust, kehtivad ka festivali passid. Samal õhtul laulab Viljandi Baptistikirikus kontratenor Ivo Posti. Laulja, kes on võõrsil rohkem tuntust kogunud kui kodumaal. Kontserdil kõlavad aariad J. Dowlandi, H. Purcelli ja G. Fr. Händeli ooperitest. Muusikutena toetavad karismaatilist lauljat Ene Nael (klavessiin), Peeter Sarapuu ja Ene Raik.
Reedel, 11. juulil esimene kontsert toimub Jaani kirikus, kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava dirigeerimisel esitab G. P. Palestrina „Missa Papae Marcelli“ ja J. H. Schieni teose „Israelsbrünnlein“ . Öökontsert „Öised elanikud“ saab teoks pärimusmuusika aida väikeses saalis – Ene Nael klavikordil (instrument on valminud aastal 2005 festivali ajal toimunud klavikordimeisterdamise kursuse raames) ja Lilian Langsepp gooti harfil esitavad valiku F. Couperini, D, Scarlatti, W. Byrdi loomingust. Muusika vahele pajatab Aleksei Turovski lugusid ööelust loomariigis. Arvestades instrumentide intiimset kõla on selle kontserdi pääsmete arv piiratud!
Laupäev, 12. juuli on välisesinejate päralt. Kell 19 esineb Pärimusmuusika aidas suurim kollektiiv – 90-liikmeline VU Ülikooli Sümfooniaorkester Hollandist. Kontsert saab teoks Pärnus toimuva Järvi Akadeemiaga ja orkestrit dirigeerivadki kursuslased. Kell 22 algaval öökontserdil Jaani kirikus on esinejaks Andrei Reshetini juhitav ansambel „Katariina Suure solistid“ Peterburist. Ansamblis mängib ka mullusel festivalil publikut hullutanud Jevgeni Sviridov.
Festival lõpeb pühapäeval, 13. Juulil kell 18 Viljandi Baptistikirikus Klaaspärlimäng Sinfonietta kontserdiga. Kontsertmeister on Sigrid Kuulmann ja solistideks Lembit Orgse (klavessiin) ning „Klassikatähtedes“ säranud Elina Netšajeva (sopran)ja Neeme Punder (flööt). Kontsert on pühendatud Carl Philipp Emmanuel Bachi 300 sünniaastapäevale.
Festivali piletid on müügil Piletilevis ja Jaanipäevani on hinnad iseäranis soodsad. Festivali passid (€ 35) on müügil ainult Viljandi I – Punktis Vabaduse platsil.
Aivar Trallmann
Festivali korraldusjuht. Info: 5665 9257